قالب سایت قالب سایت

تجهیزات مخابراتی ورادیویی B.T.C
 

۞ ضمن خیرمقدم در صورتی که از مبادی قانونی مجوز بهره برداری از شبکه بی سیم را دارید.باشماره موبایل زیر تماس حاصل فرمائید. درغیر این صورت از ارائه خدمات معذوریم ۞
 
نوشته شده در تاریخ جمعه 12 فروردین 1390 توسط farhad ashkani


سیستم برقگیر

سیستم برقگیر یا به عبارتی سیستم زمین به سیستم دریافت بار الکتریکی رعد و برق و انتقال آن به زمین می‌باشد تا از آسیب رساندن به آنتنها و متعلقات دیگر جلوگیری به عمل آید.طبقه بندی: آشنایی با انواع دکلهای شبکه، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 11 فروردین 1390 توسط farhad ashkani

دکل‌های مهاری به دکل‌هایی گفته می‌شود که بوسیله سیم مهار به زمین یا تکیه گاه دیگری مهار گردد.

این نوع دکل‌ها به دلیل وزن پایین و سبکی وزن مزیت دارد و در مکان‌هایی که فضا به قدر کافی موجود باشد استفاده می‌گردد. اغلب در شبکه تلفن همراه، رادیوو بیسیم و شبکه‌های رایانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دکل‌ها قابلیت نصب در پشت بام منازل و ادارات را داشته علاوه بر اینکه ارتفاع ساختمان به بلندی محل نصب آنتن‌ها کمک کرده در مناطق شهری مزیت فراوانی دارد.

این نوع دکل‌ها در صورتی که روی زمین نصب گردد نیاز به فضای زیادی جهت نصب سیم مهارها دارد. به خاطر سبکی وزن، بهای این دکل‌ها کمتر از دکل‌های دیگر بوده و نصب آنها ساده و کم هزینه‌است. این دکل‌ها بسته به ابعاد و نوع ساخت به جند دسته تقسیم می‌شوند از انواع آن می‌توان به دکل‌های سری G اشاره کرد که با انواع G۲۵، G۳۵، G۴۵ تولید می‌شوند این دکل‌ها به صورت سه ضلعی و به صورت سکشن‌های سه متری که پایه‌ها از لوله نمره ۳ بوده که به وسیله میل گردهای نمره ۸ یا ۱۰ به صورت خرپائی به هم متصل می‌شود این دکل‌ها ابتدا توسط کارخانه دکل سازی ROHN کانادا تولید می‌شده که اکنون در بعضی مواقع با نام این کارخانه شناخته می‌شوند. این نوع از دکل‌های مهاری با باربری بسیار کم بوده و تنها برای نصب آنتن‌های بی سیم و یا دیش‌های کوچک اینترنت استفاده می‌گردد. عدد مقابل G نشان دهنده عرض قاعده بخش‌ها به سانتیمتر می‌باشد. این دکل‌ها به دلیل سبکی بیشتر در پشت بام‌ها نصب می‌شوند و در هر ۹ متر به وسیله سیم مهار از سه جهت مهار می‌شوند.


طبقه بندی: آشنایی با انواع دکلهای شبکه، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 10 فروردین 1390 توسط farhad ashkani

دکل‌های خودایستا سه پایه دکل‌هایی هستند که به صورت مشبک بوده و دارای سه پایه می‌باشد. پایه‌ها اکثراَ از لوله و اعضای داخلی به صورت خرپائی از نبشی ساخته می‌شود. در ساخت پایه‌ها از نبشی، نبشی ۶۰ درجه، میل گردهای توپر، پرفیل‌های خمکاری شده و... نیز استفاده می‌شود. اعضای داخلی (بریس‌ها) از نبشی، لوله، میلگرد ساخته می‌شود. این نوع دکل‌ها برای نصب آنتنهای ماکروویو، آنتنهای موبایل و بیسیم استفاده می‌شود
طبقه بندی: آشنایی با انواع دکلهای شبکه، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 9 فروردین 1390 توسط farhad ashkani

دکل‌های خودایستا اصطلاحاْ به دکل‌هایی گفته می‌شود که دارای ۳ یا ۴ پایه بوده و پایه‌ها با اعضای خرپائی به هم متصل می‌شوند.

دکل‌های خودایستا چهارپایه

 

این نوع دکل‌ها به صورت چهار پایه بوده که معمولاَ تمام قطعات دکل از نبشی ساخته می‌شود که بوسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل م یشوند. این دکل‌ها برای بارهای زیاد و معمولا برای ارتفاع‌های بلند تر از ۲۴ متر استفاده می‌شود.


طبقه بندی: آشنایی با انواع دکلهای شبکه، 
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 8 فروردین 1390 توسط farhad ashkani

مبنای طراحی فونداسیون‌های دکل‌های مخابراتی جهت لهیدگی و واژگونی استوار است. در استاندارد EIA-RS-۲۲۲-F برای فونداسیون‌ها حداقل عمق طی فرمول‌هائی تعریف شده با توجه به اینکه دکل‌ها در برابر وزش باد مستعد واژگونی هستند مقرون به صرفه ترین نوع فونداسیون‌هافونداسیون‌های عمقی می‌باشد. که در دکل‌های خودایستا بدلیل بروز کشش در یکی از پایه‌ها به صورت پاشنه‌ای و در دکل‌های مونوپل بدلیل بروز گشتاور زیاد در پای دکل به صورت شمعی طرح می‌شود.

در زمین‌های سنگی به دلیل مشکلات حفاری فونداسیون‌ها به صورت سطحی و گسترده طرح می‌شود که به دلیل وزن بالای خود بتواند گشتاور ناشی از واژگونی را تحمل کند.

طبقه بندی: آشنایی با انواع دکلهای شبکه، 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 فروردین 1390 توسط farhad ashkani

دکل‌ها به صورت قطعات پیش ساخته قابل مونتاژ ساخته می‌شوند. متریال استفاده شده اغلب از آهن نوع ST۳۷و در برخی قطعات برای مقاومت بیشتر از نوعST۴۴ یاST۵۲ استفاده می‌شود. قطعات دکل پس از ساخت جهت جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی گالوانیزه گرم می‌شود. پیچ و مهره‌های دکل‌ها اغلب از نوع پیچهای مقاوم A۳۲۵ یا معادل آن گرید ۸٫۸ بوده و به صورت گالوانیزه گرم استفاده می‌شود.
طبقه بندی: آشنایی با انواع دکلهای شبکه، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 6 فروردین 1390 توسط farhad ashkani

مبنای طراحی دکل‌ها بر اساس بار ناشی از وزش باد وارد بر دکل می‌باشد. در طراحی دکل‌ها از آئین‌نامه‌ها و استانداردهای متعددی به شرح ذیل استفاده می‌شود.

  • آئین نامه ۲۸۰۰ ایران
  • آئین نامه فولاد AISC
  • استاندارد طراحی دکل‌های مخابراتی

طبقه بندی: آشنایی با انواع دکلهای شبکه، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 5 فروردین 1390 توسط farhad ashkani


دکل ۳۰ متری تک‌پایه شهرک اندیشه تهران با کاربریGSMشهری

دکل‌های تک‌پایه یا مونوپل به دکل‌هایی گفته می‌شود که به صورت تک‌پایه باشد. این دکل‌ها با مقاطع چند وجهی ساخته می‌شود.

این نوع دکل‌ها بر روی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل وجود دارد. لرزش این دکل‌ها به تناسب بقیه دکل‌ها بیشتر می‌باشد. این نوع دکل‌ها با توجه به فضای کمی که اشغال می‌کنند مد نظر قرار گرفته و در محیط‌های شهری که زمین از ارزش بالائی برخوردار است استفاده می‌شود. ظرفیت باربری آنها محدود بوده و در اکثر مواقع تنها برای شبکه موبایل استفاده می‌شود. این دکل‌ها تنها با جرثقیل نصب می‌شود بنا بر این در محلی باید نصب شود که امکان حرکت و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد.


طبقه بندی: آشنایی با انواع دکلهای شبکه، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 4 فروردین 1390 توسط farhad ashkani

سیستم روشنائی

سیستم روشنائی دکل جهت مشخص شدن ارتفاع و محل دکل در شب می‌باشد نا هواپیماهاو بالگردهادر هنگام پرواز در منطقه با دکل برخورد نکنند. مطابق استاندارد ICAOسیستم روشنائی برای دکل‌های بلندتر از ۳۰ متر الزامی می‌باشد که در بعضی مواقع بنا به دلایلی در دکل‌های کوتاه تر نیز الزامی می‌شود. این سیستم شامل چراغ دکل، لامپ (ترافیکی ۸۰۰۰ ساعتی)، فوتوسل، فلاشر و کابل برق افشان می‌باشد.


طبقه بندی: آشنایی با انواع دکلهای شبکه، 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 3 فروردین 1390 توسط farhad ashkani

رادیوهای معرفی شده در این پایگاه هر یک در باند ها و فرکانس های خاصی کار می کنند و حتی مخصوص سرویس های رادیویی خاصی می باشند که ممکن است سرویس مربوطه در کشور جمهوری اسلامی ایران ارائه نشده و استفاده از آنها از نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ایران غیر قانونی محسوب شود و یا در صورتیکه سرویس مربوطه ارائه شده باشد کاربران می بایست قبل از خرید و استفاده از رادیوی مورد نظر نسبت به کسب مجوز های قانونی اقدام نمایند لذا بدینوسیله هیچ گونه مسولیتی بر عهده این پایگاه و گرداننده گان آن نخواهد بود


توصیه های عمومی به کاربران بیسیم دستی

رادیو بیسیم شما در هنگام کار تولید انرژی الکترو مغناطیسی مینماید و جهت استفاده در مواقع کاری وخدمتی شما مورد استفاده قرار میکیرد . اگرچه این رادیو حرف ای بوده وباتوجه به رهنمود ها و مطابق با استانداردهای :

    استاندارد(C95.1 - 1992) موسسه استاندارد ملی آمریکا وIEEE سطح ایمنی افراد در معرض امواج رادیویی و میدانهای مغناطیسی ار 3 کیلو هرتز تا 300 گیگا هرتز
    استاندارد(C95.3 - 1992) موسسه استاندارد ملی آمریکا وIEEE تمرین توصیه شده برای اندازه گیری امواج الکترومغناطیسی بالقوه خطرناک فیلد RF و مایکروویو
    استاندارد موسسه ملی مواد غذایی ودارویی آمریکا (FCC OET 65 ) نسخه بولتن 97-01 و مکمل های غذایی برای قرار گرفتن افراد در معرض امواج الکترو مغناطیسی .

ساخته و آزمایشهای انطباقی را گذرانده است . اما عمل به توصیه های ایمنی و رعایت نکات زیر ضروری است.

برای اطمینان از سلامت خود با توجه به استانداردهای FCC (محدوده مجاز شغلی برای افراد در معرض امواج الکترو مغناطیسی) دستورالعمل های زیر را بطور جدی رعایت کنید:

    از لوازم جانبی ( باطری – کمربند – گیره کمری- شارژر-آنتن وهندفری و...) اصلی استفاده کنید. بدیهی است سازنده مخاطرات ناشی از عدم تطابق لوازم متفرقه را قبول نمی نماید.
    از استفاده از بیسیم بدون وصل کردن آنتن یا با آنتن معیوب وغیر استاندارد خودداری کنید. (خطر امواج الکترو مغناطیسی)
    از تماسهای زیاد وبیمورد با بیسیم خودداری کنید بطور تقریبی کمتر از 50% زمان مکالمه را در حال ارسال ( چراغ قرمز روشن) باشید. (خطر امواج الکترو مغناطیسی)
    بیسیم در حالت ارسال را حداقل 2.5 سانتیمتر از بدن و 5-10 سانتیمتر از صورت (دهان) فاصله بدهید.در مواقعی که بیسیم بر روی کمربند و یا کیف کمری است مطمئن شوید که 2.5 سانتیمتر از بدنتان فاصله دارد. (خطر امواج الکترو مغناطیسی)
    از قرار گرفتن بیسیم در حال ارسال مقابل چشمانتان اجتناب کنید.(خطر امواج الکترو مغناطیسی)
    در محیطهای خاص وحساس به امواج الکترو مغناطیسی مانند بیمارستان و هواپیما وسایت های مواد منفجره و محترقه و مناطقی که با نصب تابلو، استفاده از بیسیم منع شده است دستگاه را خاموش کنید . در حالت دریافت فرکانس سازهای داخلی فعال هستند لذا امکان تداخل امواج بسیار است.(خطر تداخل برروی دستگاههای دیگر)
    در هنگام ارسال ازلمس کردن آنتن ومتصل کردن انتن به بدن افراد وحیوانات یا وسایل فلزی و... خودداری کنید. (خطر امواج الکترو مغناطیسی)اینکار ضمن امکان صدمه به طرف یا شئی مقابل دستگاه را در معرض سوختن قرار میدهد.
    • از اتصال دستگاه به منابع تغذیه وباطریهایی که برای این مدل توصیه نشده است جدا خودداری کنید.(خطر انفجار وآتش سوزی)
    در محیطهای تجمعی وشلوغ کمتر از بیسم استفاده کنید. (خطر امواج الکترو مغناطیسی)
    در محیطهای کوچک وبسته (داخل کانالها ، داخل مخازن و...)حتی الامکان از بیسیم استفاده ننموده ودر صورت اجبار توجه نمایید که با توجه ابه انعکاس امواج در معرض امواج بیشتری هستید.
    • در پالایشگاهها ومخازن مواد سوختی ومحیط هائی که گازهای مشتعل شونده هستند فقط از بیسم های خاص باآرم EX مخصوص چنین محیط هایی میتوان استفاده نمود .(خطر انفجار وآتش سوزی)
    توجه داشته باشید بیسیم EX دارای استاندارد جداگانه ایست (ATEX) و تمامی لوازم جانبی آن مانند باطری وهندفری و میکروفن تابع همان استانداردها میباشند. .(خطر انفجار وآتش سوزی)

    هرگونه دستکاری در مدارات و بردهای دستگاه (به جز تعمیرکاران مجاز ) ممکن است علاوه بر صدمه به دستگاه شما را در معرض امواج بیشتر قرار دهد.Listen.(خطر شوک الکتریکی ، خطر انفجار وآتش سوزی و خطر امواج الکترو مغناطیسی)

توجه نمایید که برای استفاده از هر فرکانس وکانال رادیویی مجوز بهره برداری از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی الزامی است و موارد تخلف از سوی آن سازمان پیگیری وبه مراجع قضایی معرفی میگردند.


اکیدا توصیه میشود از خرید دستگاه در فرکانس VHF: 136-174MHz و فرکانس های

پایین تر به علت تداخل با بیسیمهای سایر ارگان ها جدا خودداری کنید.نکات عمومی :1-امواج الکترو مغناطیسی با توجه به باند فرکانسی درعبور از موانع و بادر نظر گرفتن نوع مانع تضعیف میشوند و در برد وکیفیت ارتباط تاثیر میگذارند.مثلا ترتباط در محیط باز تا در شهرها در خیابانها وبزرگراهها ویا در کوچه ها وداخل ساختمانها و... ساختمان بتنی سا سوله فلزی .

2-باتوجه به نوع مدولاسیون مورد استفاده در شبکه های عمومی (FM) دید به دید بودن و ارتفاع از عوامل اصلی در برد شبکه است.

3-با توجه به مدارهای کنترلی داخل بیسیم ها هرچه از تغذیه استاندارد بیسیم کم شود در قدرت خروجی تنظیم شده افت توان نمایان خواهد شد.یعنی اگر باطری شارژ کمی داشته باشد بیسیم توان کمتری را ارسال مینماید.

4-با توجه به مدارهای کنترلی داخل بیسیم اگر آنتن ما مناسب نباشد و دارای برگشتی توان باشد بیسیم برای حفاظت از مدارهای فرستنده توان خود را کم میکند که باعث افت مضاعف کیفیت ارتباط میشود.

5- شکستگی در کابل آنتن وخارج ازشکل شدن کابل(دفرمه شدن) و وصله نمودن کابل اتصالات زیاد و لقی وسستی اتصالات همگی باعث تضعیف وبرگشتی توان میشوند.

6- در ایستگاههای ثابت وتکرارکننده ها همیشه توان بیشتر یا ارتفاع بالاتر در کیفیت ارتباط کارگشا نیست .عوامل موثر عبارتند از:

    توپولوژی منطقه (کوهستانی یادشت حتی آنالیز خاک وسنگ وپوشش گیاهی)
    موقعیت و محل ایستگاه
    نوع آنتن (بهره و مدل انتشار)
    نحوه ومحل قرارگرفتن آنتن برروی دکل یا ... (فاصله دکل از محل ایستگاه و جهت قرارگرفتن آنتن)
    نوع ومیزان بلندی کابل کواکسیال یا هلیاکس
    نوع وتعدادکانکتورها واتصالات
    نحوه اتصال به زمین (گراند)

که در صورت یک طراحی مطلوب بادر نظر گرفتن موارد فوق(اصطلاحا طراحی (optimize میتوان بسیاری از مشکلات را پشت سر گذاشت.

از انجا که بسیاری از سازمانها علاقمند به ارتباط  بیسیم  باتلفن  ثابت هستند لذا مقاله زیر امید است که مورد استفاده قرر گیرد.


- در ترانک (شبکه‌های خصوصی) تعریف و پیاده‌سازی طرح متناسب با نیاز و دلخواه کاربران، از مهم ترین انگیزه‌های پیگیری چنین پروژه‌هایی است و مسئله تطبیق ساختار، اجرای شبکه‌های رادیویی و انطباق خدمات آن، با نیازهای کاربران مختلف یکی از اصلی‌ترین اهداف مهندسین ارتباطات مدرن امروزی است.

2- هدف از طراحی شبکه‌های ترانک برای واحد‌های خاص با نیازهای معین (مانند نیروهای پلیس آتش‌نشانی و سازمان‌های امدادی و غیره....)  بوده ولیکن طراحی شبکه‌های تلفن همراه (‌GSM) برای ارتباطات عمومی است.

3- آنچه بیش از هر چیز دیگر توجه همگان را به شبکه‌ تلفن‌های همراه جلب کرده ابعاد و حجم کوچک تر گوشی‌های تلفن همراه نسبت به بی‌سیم‌های ترانک است، که به نظر می‌رسد با گسترش روزافزون فناوری ساخت تجهیزات ارتباطی،گوشی های برای شبکه ترانک با حجم  و ابعاد قابل رقابت با گوشی‌های تلفن همراه ساخته ‌شود.

4- امروزه تمایل به راه‌اندازی شبکه‌های خصوصی رادیویی تلفن با قابلیت‌ها و ویژگی‌های بالاتر نسبت به تلفن سیار همگانی به شدت قوت پیدا کرده است.

5-  امکان اعمال سلسله مراتب سازمانی و مدیریتی درشبکه های GSMجود ندارد در حالی که در شبکه‌های ترانک به بهترین شکل و در بالاترین سطح امکان اعمال فرماندهی و مدیریت به گونه‌های مورد نیاز سازمان‌های مختلف، متناسب با ساختار سازمانی وجود دارد.

6-  در ترانک استفاده بهینه از بسامد ( هم به صورت مشترک در داخل یک سلول و هم در سلول‌های مختلف) وجود دارد ولیکن در شبکه GSM فقط در سلول‌های مختلف، تکرار بسامد امکان‌پذیر است.

7- انعطاف‌پذیری و تعریف و تطبیق پیاده‌سازی ساختار بر اساس نیاز مشتری یکی از ویژگی‌های مهم شبکه‌های ترانک است.

8- قابلیت‌ها و خدمات ترانک برای مشترکین خاص بوده در حالی که خدمات GSM برای عموم است.

9-  طراحی و ساخت سامانه های ترانک در باند‌های مختلف بسامد قابل دسترسی بوده در حالی که GSM  در باند‌های 900 و 1800 مگاهرتز طراحی، تجربه و به کار گرفته شده است و امکان تغییر باند و تهیه آن بسیار مشکل است.

10- امنیت در شبکه‌های ترانک وبه کار‌گیری واعمال آن به راحتی امکان‌پذیربوده و پیش ‌بینی‌های لازم بعمل آمده است.درحالی که درشبکه GSM تاکیدزیادی برای این موضوع وجود ندارد.

11- در شبکه ترانک تترا قابلیت انتقال همزمان صوت و داده با سرعت بالا ( 28.8.Kb/S) میسر است در حالی که در شبکه GSM در حال حاضر انتقال داده با سرعت بالا وجود ندارد (9.6KB/S) و همزمان نمی‌توان از هر دو قابلیت صوت و داده استفاده کرد. لازم به ذکر است رقابت در افزایش سرعت انتقال داده و کاربرد این شبکه‌ها برای محیط‌های چندرسانه ای ( صوت + داده) وجود داشته و شرکت‌های مختلف در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی کرده‌اند.

12-  به کار گیری بسامد ترانک برای انسان کم ضرر‌تر از بسامد GSM است.

13-  در شبکه ترانک تترا به ازای هر 200KHZ امکان به کارگیری سه کانال ترافیک وجود دارد در حالی که در GSM در هر 200KHZ فقط 8 کانال ترافیک بهره‌برداری می‌گردد و این اختلاف به نوع تکنیک مدوله سازی به کار گرفته شده بستگی دارد.

14-  در ترانک رادیو‌های خودرویی طراحی و ساخته شده، در حالی که در شبکه GSM چنین رادیویی مورد نظر نبوده است.

15-  تعریف خدمات و مجوز‌های ارتباطی متنوع که برای انواع مشترکین در شبکه‌های ترانک وجود دارد در شبکه  GSM  مقدور نیست.

16-  کاربران و مشترکین ترانک، کاربران خاص بوده و کمتر جنبه عمومی دارند در حالی که کاربران و مشترکین GSM تمام اقشار جامعه بوده و محدودیت خاصی در این مورد وجود ندارد.

17-  امکان ایجاد اختیار تام و یا اعمال محدودیت، در نوع برقراری ارتباط رادیویی برای مشترکین شبکه ترانک امکان‌پذیر است در حالی که برای مشترکین شبکه GSM این قابلیت به این نحو میسر نیست.

18-  در ترانک، پایانه ها ( بی‌سیم‌ها) حرفه‌ای و نظامی و سخت بوده در حالی که در GSM این گونه مسائل مورد نظر نبوده و لحاظ نگردیده است.

19-  در سامانه ی‌ ترانک توسط دیسپاچر می‌توان مکالمات شبکه را شنود، نظارت و هدایت نمود،درحالی که در GSM چنین موردی اصلاً مورد نظر نبوده ودرساختارآن پیش‌بینی نگردیده است.

20-  در ترانک استفاده از مد مستقیم که مورد نیاز پلیس و سازمان‌های خصوصی است، وجود دارد ( به کار گیری پایانه‌های ترانک خارج از پوشش رادیویی و در سطح فیزیکی پوشش با انتخاب مد مستقیم در پایانه ی ترانک) در حالی که در GSM مد مستقیم وجود ندارد. در شبکه‌های همگانی GSM با خروج مشترک از شبکه فعال در یک شهر یا منطقه یا کشور، تلفن همراه نمی تواند به عنوان یک رادیو و فرستنده و گیرنده معمولی به کارگیری شود و امکان برقراری ارتباط رادیویی ولو برنامه‌ریزی شده در محدوده تحت پوشش شبکه و خارج از آن نه ممکن است و نه ضروری. این نوع ارتباط یکی از نیاز‌های مشترکان شبکه‌های سازمان‌های خاص نظیر پلیس و نهادهای امدادی است.

21-  در ترانک امکان ایجاد گروه‌های مختلف در مد کانال باز  برای استفاده در حالت عملیات ، بدون شماره‌گیری امکان‌پذیر است، در حالی که در شبکه GSM چنین حالتی وجود ندارد.

22-  در ترانک سوئیچ‌های مناسب با حجم شبکه به ابعاد بزرگ و کوچک طراحی و ساخته شده، در حالی که سوئیچ‌های شبکه GSM به خاطر اهدافی که برای آن متصور است، حداقل از 40000 درگاه شروع،  طراحی و ساخته می‌شود و لذا به کارگیری آن برای اهداف شبکه‌های رادیوی سیارخصوصی  (PRIVATE MOBILE RADIO ) بسیار بزرگ و گران قیمت است.

23-  ایجاد شبکه ترانک متناسب با نیاز مشترکین خاص به سهولت و راحتی امکان‌پذیر بوده در حالی که ایجاد شبکه GSM به جای ترانک با استفاده از تجهیزاتی که برای مقاصد عمومی ساخته شده و غیر مرتبط با مأموریت‌های سازمان‌های خاص بوده و امکان‌پذیر نیست.

24-  محاسبات ترافیک در شبکه ترانک از نوع A است و بدان معنی است که پس از پر شدن ترافیک برآورد شده در شبکه، کاربر‌ها در صف و نوبت قرار می‌گیرند در حالی که در GSM با به وجود آمدن این شرایط کاربر را قبول نکرده و بوق اشغال برای آن ارسال می‌کند.

25-  سرعت برقراری ارتباط در شبکه ترانک تترا که طراحی آن برای ظرفیت و تعداد مشترکین مناسب باشد، سرعتی حدود 300MS ( 0.3-0.5.Sec) است در حالی که در شبکه‌هایGSM  به حداقل رسانیدن سرعت برقراری ارتباط،پارامتر مهمی نبوده ودرحدود چند ثانیه(‌Sec 2-10) است.

26-  در شبکه ترانک تترا قابلیت ایجاد شبکه‌های مجازی برای استفاده همزمان شبکه به وسیله چندین سازمان ( واحدها مختلف) وجود دارد در حالیکه در شبکهGSM  فعلاً این قابلیت وجود ندارد.

27-  در شبکه ترانک استفاده از درواره(GATEWAY)وتکرارکننده (REPETER)برای گسترش پوشش شبکه به پایانه‌های خارج از برد شبکه وجود دارد در حالی که در GSM چنین قابلیتی وجود ندارد.

28-  شبکه‌هایGSM، عمدتاً مناطق و مراکز تجمع عمومی را تحت پوشش قرار می‌دهند و این گونه نگرش برای سازمان‌های خاصی که بر حسب ماموریت و وظیفه در جاهای معین مستقرند، مطلوب نیست.

29-  در سازمان‌هایی نظیر پلیس و نهاد‌های امدادی سلسله مراتب تشکیلاتی، یکی از مهم ترین اصول در خواص و برقراری ارتباطات است  به طوری که مسئول هر رده می‌خواهد با مسئول یگان‌های تحت امر، مسئول مافوق و یا در صورت لزوم یک رده بالاتر و نیز با مسئولین هم تراز خود در یک سازمان ارتباط داشته باشد و ارتباط متقابل رده‌ها ( غیر از موارد مذکور) با وی در نظر او مطلوب نیست. این مسئله به کلی در ارتباطات مردمی، چندان معنی و مفهومی ندارد، به طوری که در آن سلسله مراتب، کم رنگ و یا بی رنگ است و در حد طراحی با اصول و زیرساخت‌های خاص خود مطرح و به اجرا می‌رسد.

30-  شبکه‌های عمومی نظیر GSM که بستر عمومی دارند، استفاده کنندگان آن همه مردم اند و خیلی از مشترکین متقاضی رمزکننده نیستند، در حالی که مشترکین ارتباطات نظامی و انتظامی، بانک‌ها و غیره نیاز به ارتباطات امن دارند لذا به نظر می‌رسد، در شبکه‌های GSM رمزکننده اضافی پیش‌بینی نشده است در صورتی که چنین موضوعی وجود داشته باشد، مشتریان زیادی نخواهد داشت.

31-  مدیران مسئول شبکه‌های خصوصی به دلایل امنیتی، ضرورت کنترل شبکه‌های در حال استفاده و مصو‌ن‌سازی آنها از آسیب‌پذیری ناشی از تخلفات امنیتی و بهره‌برداری اسنادی از ارتباطات شبکه و در یک کلام برقراری یک سامانه ی حفاظتی، ترجیح می‌دهند دستگاه‌های خودکار ثبت محتوای اطلاعات، مکالمات و ارتباطات را در شبکه خود نصب و راه‌اندازی نموده و مورد بهره‌برداری قرار دهند، در حالی که در شبکه‌های عمومی، GSM این مسئله با فرهنگ خواست عموم تناقض داشته و حداکثر در حد ثبت خودکار اطلاعات مربوط به مکالمات (زمان، مدت و هزینه) و یا احیاناً موارد خاص ضبط مکالمات مقبول همگان است.

32- از مهم ترین محدودیت‌های شبکه عمومی برای کاربران خاص وابستگی به شبکه‌های عمومی است که متصدی آن غیرسازمانی بوده و در شرایط بحران امن نبوده و مشکل‌زا است.

33- یکی از معضلات استفاده از شبکه‌های عمومی، موضوع هزینه‌های ثابت و پرداخت‌های جاری ناشی از بهره‌برداری از کانال‌ها و سیستم‌های ارتباطی است و لذا شبکه‌های خصوصی در دراز مدت اقتصادی‌تر از شبکه‌های عمومی است.

34-  شبکه‌های ترانک به منظور غلبه بر مشکلات عمده ناشی از ترافیک ارتباطات رادیویی، استفاده بهینه از طیف بسامد، امکان کنترل و اعمال مدیریت، ارتباط متمرکز به همراه تسهیلات و امکانات فراوان ارتباطی، طراحی و پیاده‌سازی گردیده است.

35-  وقتی تعداد مشترکین یک شبکه رادیویی زیاد می‌شوند، تخصیص یک یا چند کانال رادیویی محدود (بسامد) به منظور تحت پوشش قرار دادن کلیه مشترکین، ما را با شبکه‌های شلوغ و یا به عبارت بهتر، هرج و مرج در ارتباط مواجه می‌نماید. اگر بخواهیم شبکه‌ها را نیز افزایش داده و کانال‌های رادیویی بیشتری تخصیص و واگذار گردد، از یک سو با مشکل جدی کمبود بسامد و محدودیت شدید طیف بسامدی روبرو هستیم و از سوی دیگر مدیریت بسامد در چنین مواردی توسط عامل نیروی انسانی بسیار خسته‌کننده و عملاً ناتوان است.

36-  در ترانک به خاطر استفاده از بسامد پایین‌تر تعداد ایستگاه‌های لازم برای پوشش فیزیکی یک محدودة یک سان در مقایسه با GSM بسیار کم تر خواهد بود.

37-  خدمات مکمل به شرح زیر در ترانک وجود دارد در حالی که در GSM وجود ندارد:

- مکالمه با اولویت و حق انقطاع (مکالمه خارج از نوبت)

- مکالمه با اولویت ( اولویت در صف متقاضیان دریافت کانال)

- اولویت دست‌یابی به شبکه

- اختصاص دینامیکی تعداد افراد گروه (تعریف مکالمه گروهی به صورت موقت توسط دسیپاچر)

-ورود موخر (احضار دائمی در تماس گروهی برای غایبین در تمام مدتی که تماس گروهی برقرار است)

- مکالمات با اخذ مجوز از دیسپاچر

- استراق سمع مکالمات

- مکالمات عمومی (اعلام عمومی)مدارک موردنیازسیستم رادیوترانک

سازمانهایی که درخواست ایجاد شبکه ترانک را دارند بایستی ضمن عقد قرارداد نسبت به تهیه مدارک لازم  اقدام نموده و ارسال نمایند.

1-طرح جامع رادیو ترانک شامل:
1-1-دلایل توجیهی مبنی بر کارگیری سیستم ترانک
1-2-محاسبه تعداد کانالهای فرکانسی مورد نیازبه همرام مشخص نمودن موارد زیر:
1-2-1-تعداد کاربران
1-2-2-متوسط زمان مکالمه
1-2-3-متوسط تعداد مکالمه در واحد زمان
1-2-4-محدوده سرویی دهی
1-2-5-شعاع هر سلول
1-2-6-کیفیت سرویس دهی
1-2-7-فاکتور استفاده مجدد فرکانس
1-2-8-نوع سیستم ترانکینگ
1-3- نحوه محاسبه پارامترهای شبکه رادیویی مورد نظر(توان فرستنده ، نوع ، ارتفاع و بهره آنتن ، شعاع منطقه تحت پوشش ، افتهای منظور شده )
1-4- نقشه جغرافیایی منطقه فعالیت در قطع A4 با مشخص نمودن محل ایستگاههای ثابت (BTS) و شعاع ناحیه تحت پوشش بر حسب کیلومتر با ذکر مقیاس نقشه ، با مهر و امضاء مسئول شبکه
1-5- اعلام آدرس دقیق و کد پستی ده رقمی محل نصب ایستگاهها
1-6- اعلام حداقل هشت نقطه (طول وعرض جغرافیایی)برروی محیط ناحیه تحت پوشش شبکه به فرمت زیر:(مختصات رئوس منطقه به ترتیب از نقطهدر جهت عقربه های ساعت)
 

2- فرم تکمیل شده درخواست پروانه کار ایستگاه توسط مسئول شبکه (بالاترین مقام)

3- فرم تکمیل شده مشخصات فنی دستگاه توسط مسئول فنی

4- فرم تکمیل شده ایستگاه رادیویی شبکه های موجود و درخواستی (در قالب فرمهایLM-FB وLM-ML و TRN )

5- فرم تکمیل شده مشخصات فردی توسط مسئول شبکه با الصاق عکس و مهر شده به همراه یک قطعه عکس اضافی

6- تعهد کتبی پرداخت حق استفاده از فرکانس طبق فرم نمونه با مهر و امضاء بالاترین مقام بالاترین مقام

7 - مارک ،مدل ،شماره سریال،فرکانس،توان و شماره مجوز هر بیسیم فرسوده

8-تصویر اساسنامه(برابر اصل شده)ممهور به مهر آن......

9- کاتالوگ فنی دستگاه ضمنا" بالاترین مقام آن ، مسئول شبکه رادیویی بوده ولی در صورت تمایل می توانند کتبا" فرد مسئول دیگری را به عنوان مسئول شبکه معرفی نمایند که در آن صورت , تعهد کتبی پرداخت آبونمان کماکان با امضاء بالاترین مقام آن می باشد.

10-مشخصات مسئول شبکه (به صورت تایپ شده)

11- تصویر کارت پایان خدمت یا کارت معافیت دائم مدیر عامل، اعضائ هیئت مدیره و مسئول شبکه (برابر اصل شده )

ضمنا بالاترین مقام , مسئول شبکه رادیویی بوده ولی در صورت تمایل مِیتوانند کتبا" فرد مسئول دیگری را به عنوان مسئول شبکه معرفی نمایند که در آن صورت , تعهد کتبی پرداخت آبونمان کماکان با امضاء بالاترین مقام آن می باشد.


قوانین خرید بی سیم

خواهشمند است کلیه عزیزان توجه فرمایند که فروش کلیه بی سیمها پس از اخذ مجوز فرکانس از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی از طرف شرکتها و موسسات قابل انجام است .

جهت اخذ مجوز نیز حتما لینک زیر را مطالعه فرمائید:


www.cra.ir


بر اساس ماده "1"


قانون استفاده از بیسیم های اختصاصی و غیر حرفه ای و ماده "3" آیین نامه اجرایی آن برای دایرکردن هر ایستگاه رادیویی , اخذ پروانه تاسیس و بهره برداری از این سازمان الزامی است .اطلاعات درباره نوع فرکانس :

به طور کل فرکانس های که جهت ارسال صدا استفاده می شود به 3 بخش تقسیم می شود : VL - UHF - VHF. فرکانس VL جهت ایجاد ارتباط های رادیویی دریایی استفاده می شود. یعنی بیسیم های تمامی کشتی ها از این نوع فرکانس استفاده می کنند. فرکانس VHF و UHF جهت استفاده در بیسیم های ثابت و سیار است.چنانچه شخصی اقدام به حمل بی‌سیم بدون مجوز نماید...

سوال: چنانچه شخصی اقدام به حمل بدون مجوز بی‌سیمی نماید که با توجه به میزان برد آن نیاز به اخذ مجوز از سازمان مقررات رادیویی یا نهادهای وابسته بوده است، در این صورت آیا مطابق قوانین و مقررات مربوطه بزهی واقع شده است یا خیر و در صورت جرم بودن عمل، مستند قانونی آن چیست؟
نظر گروه اکثریت: با توجه به اینکه هیچ نص صریحی در این خصوص در قوانین جزایی نداریم و قانونگذار صرفا استفاده از بی‌سیم بدون مجوز را جرم تلقی کرده است و نه نگهداری از آن را. مضافا اینکه ماده 7 قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای در خصوص بی‌سیم‌های بدون پروانه، تنها مقرر کرده است که برای جلوگیری از کار چنین بی‌سیم‌هایی وزارت پست و تلگراف و تلفن آنها را ممهور به سرب خواهد کرد و تبصره یک ماده 25 آیین نامه اجرایی قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای نیز که راجع به نگهداری کریستال‌های تولید فرکانس بدون مجوز است، تنها اشاره به ممنوعیت آن کرده است و نه جرم بودن آن، بنابراین حمل بی‌سیم بدون مجوز جرم نبوده و با هیچ‌یک از عناوین جزایی منطبق نیست.
نظر گروه اقلیت: هرچند نص صریحی در این خصوص نیست اما با جمع موادی از قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای می‌توان به این نتیجه رسید که قانونگذار چنین عملی را جرم تلقی و برای آن مجازات در نظر گرفته است:
اولا مطابق ماده 3 آیین‌نامه اجرایی قانون استفاده از بی‌سیم‌های اختصاصی و غیرحرفه‌ای، برای تاسیس و استفاده از ایستگاه بی‌سیم اختصاصی پروانه ایستگاه لازم است و ایستگاه، بی‌سیم اختصاصی مطابق ماده 1 آیین‌نامه مذکور حتی یک دستگاه فرستنده و گیرنده رادیویی را شامل شود.
ثانیا: مطابق بند 5 ماده 11 قانون مذکور تخلف از مشخصات و شرایط و خصوصیات مندرج در پروانه ایستگاه جرم تلقی و قابل مجازات دانسته شده است. بنابراین با توجه به اینکه یک دستگاه بی‌سیم، یک دستگاه فرستنده و گیرنده رادیویی به حساب می‌آید و نیاز به اخذ پروانه ایستگاه دارد لذا عدم اخذ چنین مجوزی به منزله تخلف از مشخصات و شرایط ... مندرج در پروانه ایستگاه، جرم تلقی شده و مطابق بند 5 ماده 11 قانون فوق‌الذکر قابل مجازات است.

باتوجه به اینکه یک دستگاه بی سیم یک دستگاه فرستنده وگیرنده رادیویی به حساب

می اید.لذا نیازبه اخذ مجوزاز سازمان تنظیم مقررات وارتباطات رادیویی دارد.


قابل ذکر است که هیچگونه بی سیمی برای استفاده اشخاص حقیقی وجودندارد.ادامه مطلب

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 فروردین 1390 توسط farhad ashkani
این مطلب رمزدار است، جهت مشاهده باید کلمه رمز این مطلب را وارد کنید.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 فروردین 1390 توسط farhad ashkani
این مطلب رمزدار است، جهت مشاهده باید کلمه رمز این مطلب را وارد کنید.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 فروردین 1390 توسط farhad ashkani
این مطلب رمزدار است، جهت مشاهده باید کلمه رمز این مطلب را وارد کنید.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 فروردین 1390 توسط farhad ashkani
این مطلب رمزدار است، جهت مشاهده باید کلمه رمز این مطلب را وارد کنید.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 فروردین 1390 توسط farhad ashkani
این مطلب رمزدار است، جهت مشاهده باید کلمه رمز این مطلب را وارد کنید.
.: Weblog Themes By Pichak :.


(تعداد کل صفحات:2)      1   2  

به تمام بازدیدکنندگان محترم خیر مقدم عرض می کنیم و از اینکه سایت ما را برای بازدید انتخاب نمودید ، کمال تشکر را داریم
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت بی تی سی می باشد| : B.T.C
قالب وب سایتقالب وب سایت
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو